A számsor első száma (esetünkben 185) jelöli a milliméterben megadott futófelületet. A második érték (60), az úgynevezett profilarány. A gumi futófelületének magassághoz viszonyított értéke – ez azonban már nem milliméterben, hanem százalékban értendő. A számsorhoz mindig tartozik egy betű is, mely a gumiabroncs szerkezetre utal. A modern személygépjárműveknél ez mindig „R”. Ez a „radiális” szóra utal – a nevet azért kapta, mert a gumi erősítésű szövet a forgó tengelyhez képest sugár irányba helyezkedik el. A számsorba ékelődött betűt, a keréktárcsa-átmérő követi (esetünkben 15).Azt adja a vásárló tudtára, hogy a gumi milyen méretű felnire illik. Fontos, hogy ez az érték nem milliméterben, hanem colban van megadva. A col váltószáma: 1 col – 2,54 centiméter.
Érdemes még szót ejteni a sebességindexről. Ezek az abroncson található betűk a gumik által biztonságosan elérhető végsebességet jelzik: az „L” besorolást kapó abroncs például 120 km/h-t bír. A legnagyobb, különleges sportkocsikra tervezett „Y” besorolású abroncsok akár 300 km/h-t. Amennyiben fontos számunkra a nagyobb sebesség mindenképp érdeklődjünk erről az adatról!
A terhelési index, szintén lényeges, az abroncs teherbírását hívatott jelölni. Ez 20-tól 120-ig terjedő skála, melyben a húszas 80 kilogrammot bír (abroncsonként), míg a százhúszas 1400 kilogrammot. Látható, hogy a skála egyes pontjai közt lényeges különbségek vannak. Fontos, hogy soha nem ajánlott a gyári gumit alacsonyabb terhelési indexű abroncsra cserélni.
Az abroncson látható a gyártás ideje is. Csak a hetet és az évet jelölik, vagyis egy 2023 negyvenkettedik hetében készült abroncson majd a következő jelölés lesz látható: 4223.
Mivel ezt a méretet széles körben alkalmazzák kicsi és közepes városi autók, a kifejezetten nagy a kereslet irántuk. Mindez természetesen megmutatkozik a kínálatban is. Több márka termékei is megtalálhatók 185 60 R 15 méretben. Akár a prémium minőségű abroncsokat részesítjük előnyben, akár a budget megoldásokat magas ár-érték aránnyal egészen biztosan találni fogunk nekünk tetsző nyári gumit. A Michelin, a Taurus, a Hankook, a Goodyear, a Riken, a Laufenn és a Zeetex csak néhány a számos rendelkezésre álló abroncs közül.
Több internetes szavazás szerint azonban a legnépszerűbb nyári gumi ebben a méretben az Uniroyal RainExpert 3 modellje. Bár az ára alapján középkategóriás terméknek minősül sok esetben (például nedves úton való tapadás tekintetében) felülmúl egyes prémium termékeket is. Érdemes még megemlíteni, hogy minden úttípuson, még a kevésbé jó állapotban lévő utakon is magabiztos vezetést és jó úttartást biztosít.
Megéri-e beruházni nyári gumikra, adnak-e annyi pluszt, hogy érdemes legyen a téli és nyári időszak kezdetén cserélni őket? Biztonsági szempontból mindenképpen megfontolandó beruházás. Tesztek sokasági bizonyította, hogy vizes úton 15-20 százalékkal rövidebb a fékút, ha nyári gumikat használunk. Nem is meglepő: ezeket az abroncsokat kifejezetten forró, esős időben való igénybevételre tervezték. Az úttartásuk is klasszisokkal jobb vizes aszfalton, mint a téli abroncsoké.
A gumik élettartamát is nyújtja, ha nyári és téli időszakban más-más abroncsot használunk. Egyrészt, ha ugyanazt a gumit hajtjuk egész évben, az értelemszerűen kétszer annyit van igénybe véve, mint egy időszakos abroncs. Másfelől a felforrósodott aszfalt roncsolja a gumikat. Ahhoz, hogy az abroncs ellenálló legyen, sajátos anyagkeverékre van szükség – a nyári abroncsok pontosan ilyen anyagból készültek.
A különböző évszakok más-más jellegű akadályok elé állítanak sofőrt és autót egyaránt. Az adott évszakra készített abroncsok vitathatatlan előnye, hogy ezeket sokkal könnyebben veszik.
Ez a méret meglehetősen népszerű a vásárlók körében, így számos autó használja őket. A BMW 3-as sorozat, az Audi A4, a Citroen C3, a Fiat Punto Evo, a Mercedes A-osztály, a Vauxhall Astra, a Peugeot 207 és 208 csak néhány ezek közül.
Természetesen az elsődleges kérdés mindig az, hogy biztosan tudjuk-e az abroncs méretét, ami megfelelő lesz az autónkhoz. Ezt érdemes végiggondolni, elvégre egy nem megfelelően illeszkedő gumi rontja a vezetéséi élményt, ráadásul veszélyes is lehet és gyorsabban is fog elhasználódni, mint egy olyan, mai tökéletesen passzol az autónkra
Amennyiben bizonytalanok vagyunk az autónkra tökéletesen illeszkedő nyári gumikat illetően, tájékozódhatunk az interneten: több blog és weblap is kifejezetten ezzel foglalkozik. Ha gyors és pontos választ akarunk kapni a kérdésre, tanácsos egy szervizet, vagy szaküzletet is felkeresni.
Ez a gumi méret elsősorban kisebb városi autókhoz készült. Amennyiben ilyennel rendelkezünk érdemes utána járni, hogy a mi járművünkhöz is passzol-e, elvégre ezekhez a kocsikhoz kiváló választás a 185 60 R15 nyári gumi.