195 65 R15 nyári gumi – a jelölések jelentése
A fentiek tükrében tehát célszerű biztosra menni, ha abroncsot szeretnénk vásárolni. Esetünkben a 195 jelöli a gumi méretét, pontosan a futófelületet, mégpedig milliméterben megadva. A második számra (65) profilarányként hivatkozhatunk. Ez az arányszám a futófelület gumi magassághoz viszonyított értékét mutatja. Meg kell említenünk, hogy ez egy százalékban értendő szám. Az általunk tárgyalt abroncs futófelülete az oldalfal magasságának 65 százaléka. A következő jelölés a gumiabroncs szerkezetet mutatja. Modern személygépjárművekhez gyártott abroncsok esetén az R betűt fogjuk látni. Jelentése radiális, azért ezt a nevet kapta, mert a gumi erősítésű szövet a forgó tengelyhez képest sugár irányba helyezkedik el. A tárgyalt gumiabroncs utolsó száma a 15. Ez a keréktárcsa-átmérő. Azt hivatott a vásárló tudtára adni, hogy milyen felnire illeszkedik az abroncs. Érdemes megjegyezni, hogy ez az adat a többivel ellentétben colban van megadva (1 col 2,54 centiméternek felel meg).
Egyéb hasznos jelölések a 195 16 R15 nyári gumin
Mind maga az abroncs felülete, mind a boltban ráragasztott matrica számos egyéb információval szolgálhat nekünk. Ilyen adat lehet például az úgynevezett sebességindex. Mivel ebben a rendszerben a jelölés betűkkel történik, így célszerű utána nézni, hogy a különböző jelzésekhez milyen sebesség tartozik. Az „L” besorolással bíró abroncs például 120km/h-t bír, ellenben a legmagasabb „Y” besorolású gumi akár 300 km/h-t is. Hozzá kell tennünk, hogy ezutóbbit kivétel nélkül egzotikus sportkocsikra tervezték. A terhelési index szintén fontos lehet számunkra. Ez az érték az abroncs teherbírását jelöli a vásárló számára. A skála 20-tól 120-ig terjed. A legalacsonyabb, a húszas érték, mely 80 kilogrammot bír (abroncsonként), míg a százhúszas 1400 kilogrammot. Láthatjuk, hogy a skála egyes pontjai közt komoly eltérések lehetnek. Ebből kifolyólag nem tanácsos a gyári gumit alacsonyabb terhelési indexű abroncsra cserélni.
Az abroncson megtalálható még a gyártás ideje – bár a jelölés módja elsőre szokatlan lehet. Ugyanis csak a hetet és az évet jelölik. Tehát, egy 2023 tízedik hetében készült abroncson majd a következő jelölés lesz látható: 1023.
A nyári abroncs nyújtotta előnyök
Az autótulajdonosok egy része egész évben évszakspecifikus (általában téli) gumit használ. Ez a döntés, bár elsőre költséghatékonynak tűnhet, több szempontból is rossz választás. Mint minden esetben, ha autókról van szó, az elsődleges szempont az utasok és a sofőr biztonsága. Tesztek sokasága világított rá, hogy a téli gumik fékútja 15, vagy akár 20 százalékkal is hosszabb a nyári körülmények közt. Ez a táv könnyen jelentheti a különbséget ütközés és biztonságos fékezés közt. Hozzá kell tennünk, hogy a nyári gumik vitán felül jobban képesek bevenni a kanyarokat a hőségben felforrósodott aszfalton. A tapadásuk pedig megbízható vizes utakon is.
Ha ez sem lenne elég érv, akkor érdemes szót ejteni az abroncsok várható élettartamáról is. Egy téli gumi nyári körülmények közt bizonyítottan kevesebb ideig őrzi meg épségét, mint a téli időjárásban – amire tervezték. A legmelegebb nyári napokon az aszfalt hőmérséklete nem egyszer emelkedik 50 fok fölé. A nagysebességű súrlódást csak olyan abroncsok bírják hosszútávon ilyen forró felületen, amiket kifejezetten erre a célra készítettek. A nyári gumik más anyagkeverékből vannak, mint a téli abroncsok: ennek az elegynek a legfontosabb tulajdonsága, hogy ellenáll a hőségnek. Röviden összefoglalva: az évszakspecifikus abroncsok sokkal jobban birkóznak meg az adott időszak kihívásaival, elvégre kifejezetten erre a célra készültek.
A komfortérzet még egy érv a nyári gumik mellett. Ugyanis ezek az abroncsok jóval kisebb zajt generálnak, mint a téli körülményekhez készült társaik. Félórás utak esetén persze nem zavaró a nagyobb zaj, azonban ha többórás kirándulásra, családi nyaralásra indulunk, érezhetőbb a különbség. Az ilyen esetekben is határozottan előnyt jelent a halkabb nyári abroncs.
Milyen autókra jó a 195 65 R15 nyári gumi?
Az összes szóba jöhető autót felsorolni szinte lehetetlen vállalkozás lenne. Számos jármű használ abroncsot ilyen méretben. Néhány példa ezekre a Peugeot Partner Teepe, a Volkswagen Bora, a Volvo C30-as modell, továbbá a Toyota Auris és a Skoda Scala is.
A nem megfelelő méretű gumi nehezíti a vezetést, veszélyezteti az utasok biztonságát, és könnyebben is elhasználódik. Éppen ezért érdemes utánajárnunk, hogy milyen méret illik járművünkhöz.
Ezt megtehetjük az internetes fórumok egyikén, esetleg valamelyik webboltban, vagy egy szaküzletben, autókereskedésben, de a szerelőnknél is. Amennyiben 195 65 R15 nyári gumival rendelkezünk, jó eséllyel passzolni fog az autónkra, de azért a biztonság kedvéért mindig ajánlott alaposan tájékozódni.