Sokan nem is gondolnák, de a gumiabroncs ápolás igen is lényeges, ha az abroncsainkat az teljes élettartamukig kihasználna. Vannak persze, akiknek a gumiápolás csak annyit jelent, hogy letisztítják a gumikat tárolás előtt, de akad, aki még azt sem teszi meg. Pedig az abroncsápolásra nyáron is figyelmet kell fordítani, akkor is, amikor a gumi fent van az autón, és napi rendszerességgel használjuk. Érdekes kérdés persze, hogy a rendszeres ápolás valóban meghosszabbíthatja-e egy abroncs élettartamát, illetve a használt ápolószerek mennyire nyújtanak védelmet.
A következőkben az abroncsápolás kérdését járjuk körbe, utána nézünk, hogy mit is takar ez pontosan, milyen szerek érdemes használni, és persze a tárolásról is ejtünk néhány szót. De mielőtt erre rátérnénk, lássuk, hogy miért is olyan fontos, hogy a gumiabroncs ápolás fortélyaival tisztában legyünk, és azokat rendszeresen el is végezzük.
A gumiabroncs ápolás előnyeiről
A gumiabroncs ápolás több szempontból is hasznos:
· a korai öregedés megelőzése: ahhoz, hogy megvédhessük abroncsainkat a túlzott amortizációtól, illetve a korai elhasználódástól, rendszeres tisztításra és megfelelő tárolásra van szükség. Ha nem tisztítjuk a gumikat, illetve helytelenül tároljuk őket, akkor megsérülhetnek, deformálódhatnak, használhatatlanná válhatnak, emiatt pedig még az élettartamuk lejárta előtt cserélni kell majd őket. Szakszerű ápolással azonban csökkenthető a gumi amortizációja, így pedig az élettartamai is növelhető.
· takarékos és környezetbarát: ha nem ápoljuk a gumikat, akkor hamarabb kell majd új szettet venni, ami nemcsak plusz anyagi megterhelést jelent majd, de még az ökológiai lábnyomunk is nagyobb lesz. A rendszeres ápolás miatt később lesz szükség új abroncsra, így pedig kevesebb hulladékot termelünk.
· esztétika: az sem egy utolsó szempont, hogy sokkal jobban mutat az autónkon egy szép, fényes, fekete abroncs, mint egy saras, kopott, koszos gumi. Gyors és egyszerű lépésekkel a gumi oldalfalai ragyogóvá és ébenfeketévé válnak majd, ami meglehetősen nagy esztétikai tuning.
A gumiápolás egyik legfontosabb elem: felni és gumitisztítás
A gumiabroncs ápolás egyik leglényegesebb eleme maga a tisztítás, ami természetesen nemcsak a gumit, de a felnit is érinti. A gumiabroncsokat rendszeresen érik korrozív anyagok, ezek eltávolítása pedig nagyon is fontos, ha nem szeretnénk, hogy károsítsák az abroncsot vagy a keréktárcsát. Amikor lekerül a gumi az autóról, fontos, hogy ne maradjon el a tisztítás. A külső mosáson kívül a felnik belső részeit is érdemes ilyenkor letisztítani. Természetesen nyáron, amikor a gumi fent van az autón, akkor is fontos, hogy rendszeresen le legyen tisztítva a gumi és a felni is.
Ahogyan magát az autót, úgy a gumikat is érdemes pár hetente lemosni. Ezt természetesen időzíthetjük úgy, hogy az autómosással egy időben történjen, illetve az autómosóban is van olyan program, ami kifejezetten a kerekekre koncentrál, ezt is érdemes ilyenkor kérni.
Milyen szereket használhatunk gumiápoláshoz?
Az abroncsápolás azonban nem áll meg a rendszeres lemosásnál. Vannak olyan ápolószerek, melyeket érdemes használni a gumikon, hiszen így növelhetjük az élettartamukat, és persze csökkenthetjük az amortizációt. De milyen szerek jöhetnek szóba, és egyáltalán hatásosak?
A gumiabroncs ápolásnál a glicerin és a szilikon használata máig vitatott kérdés. Bár akadnak, akik nem javasolják ezeket az anyagokat, sok gumiabroncs ápolószer gyártó terméke tartalmazza őket. A glicerin és a szilikon egyébként elvileg arra jó, hogy a poros, kifakult abroncsok fekete színét visszaállítsa, illetve az UV sugárzás ellen nyújthatnak védelmet.
Vannak természetesen gumiápolók is, melyek tartalmazhatják ezeket az anyagokat, és nem kell külön használni őket. Az autóápolásban az egyik legkedveltebb tisztítószernek számít a gumiápoló, mely hab, olaj és spray formájában is kapható. A gumiápolót jellemzően akkor érdemes használni, amikor a gumi lekerül az autóról, hiszen így lehet a legkönnyebben felvinni a gumi teljes felületére. Ezt tisztítás után célszerű megtenni, az ápolószert lemosni nem szükséges.
A tárolás lényeges kérdés nyáron is
A gumiabroncs ápoláshoz természetesen a tárolás is hozzátartozik, hiszen amíg nyáron a nyári gumikkal közlekedünk, addig a téli gumiknak valahol lenniük kell, és egyáltalán nem mindegy, hogy hol és hogyan. A rossz tárolási körülmények ugyanis komoly károsodást okozhatnak. A gumikat érdemes letisztítani tárolás előtt, illetve megjelölni őket, hogy milyen pozícióból kerültek levételre. Emellett pár hetente célszerű megforgatni a felniről leszerelt gumikat, így nyáron erre sem szabad megfeledkeznünk.
A rendszeres műszaki vizsgálat is fontos része a gumiápolásnak
Bár ez a pont már nem számít konkrét ápolásnak, mégis fontos lépés az abroncsok élettartamának meghosszabbításában, illetve a korai öregedés megelőzésében. Vannak olyan hibák, melyeket otthoni körülmények között nem lehet azonosítani, mert speciális műszer kell hozzájuk. A gumicsere alkalmával mindig érdemes egy állapotellenőrzést is kérni az abroncsokra, hogy ezeket a hibákat kiszűrhessük.
Ha a fenti gumiabroncs ápolási tanácsokat megfogadjuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az abroncsaink sokáig épek maradnak.