A négyévszakos gumikat a 70-es években kezdték gyártani, ugyanis egyre nagyobb igény mutatkozott arra, hogy egy olyan abroncs kerüljön piacra, amely télen és nyáron is megállja a helyét. Kezdetben a spórolás volta cél, de nem úgy, ahogyan napjainkban. Akik keveset használták az autójukat, évente tízezer kilométernél kevesebbet mentek azt tapasztalták, hogy bár a gumik nem kopottak, de mégis egy idő után cserélni kell őket. A gumik kopottsága még bőven engedte volna közlekedni az abroncsokat, legyen szó téli vagy nyári szettről, ám az életkoruk már nem. A tíz évnél idősebb gumikat ugyanis cserélni kell, ha kopott, ha nem. Erre a problémára találták ki a négyévszakos abroncsokat.
Milyen időjárási körülmények között jó választás a négyévszakos gumi?
Persze az időjárási körülményeket sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha négyévszakos abroncsokról van szó. A téli és nyári gumik esetében a hőmérséklet szokott vízválasztó lenni, vagyis a 7 fokos határnál szokás cserélni. A négyévszakos abroncsok jól bírják a hűvös és a meleg időjárási körülményeket is, bár a szélsőséges hőmérsékleteket nem viselik jól. Az időjárási körülmények kérdése érdekes, elvileg ezek a gumik úgy vannak kialakítva, hogy havas, nedves és száraz körülmények között is jól teljesítsenek. Bár közel sem érnek el olyan teljesítményt télen, mint egy téli gumi, nyáron pedig mint egy nyári abroncs, de az enyhe teleken és hűvösebb, csapadékosabb nyarakon igen is képesek kimagasló teljesítményre.
Kiknek jók a négyévszakos abroncsok?
Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy kiknek szokták javasolni ezeket az abroncsokat, ugyanis szembe kell nézni a ténnyel, hogy nem felelnek meg mindenkinek, illetve minden vezetési stílus mellé. Ahogyan arról már a bevezetőben is szó volt róla, a négyévszakos gumikat elsősorban azoknak fejlesztették ki, aki viszonylag keveset közlekedtek egy évben, kevesebb, mint 10.000 km-t. Ez valójában napjainkban is igaz, hiszen főleg azoknak érheti meg a négyévszakos abroncs, akik viszonylag ritkán, mindössze heti pár alkalommal vezetnek, és akkor is főleg városi forgalomba közlekednek, és ritkábban a városon kívül rövidebb szakaszokon.
A legjobb négyévszakos gumik az abroncstesztek alapján
A legnagyobb hazai abroncsteszteket gyűjtő oldal statisztikái alapján a következő négyévszakos gumik képviselik a legmagasabb minőséget:
· Hankook Kinergy 4S2 X H750A: bár a szakember nézete az, hogy négyévszakos gumiból leginkább prémium kategóriásat érdemes választani, viszont akad kivétel, konkréten ez az abroncs. Bár a Kinergy 4S2 X H750A középkategóriás gumi, de prémium minőséget várhatunk tőle, melyet az elmúlt abroncstesztek eredményei is bizonyítanak. Az abroncs egész évben kiváló teljesítményt nyújt köszönhetően a egyedi forgásirányos mintázatnak, széles vízelvezető csatornáknak, és a kétféle 3D lamellás kialakításnak.
· Vredestein Quatrac: ez az abroncs 2020-ben debütált az abroncspiacon, és az elmúlt évekbe számos teszten bizonyította, hogy a lehető legmagasabb minőséget képviseli. Remek nedves útfelületi kezelhetőséggel, és rövid féktávval bír, de kivételes a havas kezelhetősége is. A Quartac egy kiegyensúlyozott, kifejezetten hosszú élettartammal bíró négyévszakos abroncs, mely valóban megállja a helyét a legváltozatosabb körülmények között is egész évben.
· Continental AllSeasonContact: a Continenetal egyik legkedveltebb négyévszakos abroncsa, mely már 2017 óta a piacon van, és az elmúlt 5 évben számos példás és különösen ajánlott minősítést szerzett. Ezt az abroncsot kifejezetten városi használatra tervezték, és bár elsősorban arra pozícionálták, hogy a téli útviszonyok között a lehető legmagasabb teljesítményt érje el, a nyári körülmények között is ugyanolyan remek tapadást és rövid fékutat ér el.
· Goodyear Vector 4Seasons Gen-3: amellett, hogy remek útfelületi kezelhetőséget várhatunk tőle minden időjárási körülménye között (száraz időben, esőben és hóban egyaránt, még alacsony gördülési ellenállást is elér, vagyis nagyon kedvező üzemanyag-fogyasztású abroncs. 2020-ban a Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 abroncsot váltotta, és már megjelenése évében 4. helyet és példás minősítést ért el az Autobild teszten a 205/55 R16 méretkategóriában.
· Michelin CrossClimate 2: a Michelintől mindig is a lehető legmagasabb minőséget várhatjuk el, és ez a négyévszakos abroncsai esetén sincs másként. A CorssClimate 2 minden olyan tulajdonsággal bír, amit egy megbízható négyévszakos abroncstól csak elvárhatunk. Remek tapadás nedves, száraz és havas körülmények között, rövid fékút időjárási viszonytól függetlenül, és persze alacsony zajszint.
· Bridgestone Weather Control A005 EVO: 2020-ban debültált a Bridgestone abroncs, és már a megjelenése évében remek eredmények ért el az Autobild teszten a 205/55 R16 méretkategóriában. Kivételesen jó száraz útfelületi kezelhetőséget és vízsíkosság ellenállást várhatunk tőle, de rövid fékutat is garantál minden körülmények között. Kivételesen jó minőséget képviselő négyévszakos gumi, melyet megéri számításba venni.