Itt a tavasz, eljött a nyári gumicsere ideje, viszont akadnak olyanok is, akiknek a cserét egy új szett vásárlásával is össze kell kötniük. Ilyenkor sokakban merül fel a kérdés, hogy nyári gumi legyen, vagy inkább négyévszakos. Mivel a négyévszakos abroncsok télen-nyáron jók, megússzuk a gumicseréket évente kétszer, és ha jók a téli közlekedésre, akkor a nyár közel sem jelent majd ezeknek az abroncsoknak akkora kihívást. Arra a kérdésre, hogy melyik abroncs a jobb választás, meglehetősen nehéz szakmailag is korrekt választ adni.
Ahhoz, hogy megfelelően dönthessünk nem árt tudni, hogy mi a különbség a két abroncstípus között, ahogyan azt sem árt szem előtt tartanunk, hogy melyik mikor jelenthet jó választást. A következőkben utána járunk, hogy mit is tud egy nyári és egy négyévszakos abroncs, illetve, hogy melyik mikor és kiknek javasolt. Kezdjük a nyári gumikkal.
A nyári gumi jellemzőiről
A nyári gumikat jellemezően akkor szokás feltenni, ha a hőmérséklet már tartósan 7 fok felett van, ugyanis ezen a hőmérsékleten az aszfalt már túl meleg a téli gumik számára. A nyári abroncsok 7 fok felett már nagyon jó tapadást érnek el nedves és száraz körülmények között is, és megfelelő használat mellett egyenletesen is képesek kopni. A nyári gumik mintázatukban és gumikeverékükben is a melegebb időre vannak pozícionálva. A nyári abroncsok anyaga ugyanis lényegesen szilárdabb, keményebb, mint egy téli gumikeverék, amire azért van szükség, hogy megfelelő tapadást és kopást érhessen el akár forró aszfalt esetében is.
A nyári abroncsok sokkal jobban fékezhetőek száraz körülmények között,
akár kanyarban is, és magasabb sebesség esetén is irányíthatóbbak, mint téli
társaik. Persze télen nem is az a cél, hogy a lehető legtöbben hozzuk ki az
abroncsokból, hanem az, hogy biztonságosan elérjünk A-ból B-be. A nyári gumik
mintázatukban is úgy vannak kialakítva, hogy a száraz és nedves felületeken,
nagy sebesség mellett is jól teljesítsenek.
Miben más egy négyévszakos abroncs, mint egy nyári gumi?
A négyévszakos abroncsok a 70-es években kezdtek megjelenni, elsősorban olyan területeken, ahol a tél és a nyár nem volt túlságosan szélsőséges. A négyévszakos gumik egyesítik magukban a téli és a nyári abroncsok tulajdonságait is, bár talán jobban hasonlítanak a téli abroncsokra, különösen, ami a keveréket illeti. A négyévszakos keverék ugyanis inkább lágyabb, ami a téli abroncsok sajátja, a nyári gumi, ahogyan azt az előbb említettük is, inkább keményebbek, szilárdabbak. Ahhoz, hogy a négyévszakos abroncs télen is jól teljesíthessen, inkább kissé lágyabb abroncs kell.
Mintázat tekintetében már jobban kijönnek a nyári vonások, de ebben az esetben is találunk a téli gumikra jellemző tulajdonságokat is. A négyévszakos mintázatban megfigyelhetőek ugyanis a téli gumikra jellemző lamellák, de a nyári gumik merev mintablokkjai is. A négyévszakos abroncsok az enyhébb teleken és hűvösebb, csapadékosabb nyarakon tudnak igazán jól teljesíteni, megfelelő tapadást elérni, és egyenletesen kopni. A kifejezetten magas hőmérsékleten már közel sem teljesítenek olyan jól, mint a nyári abroncsok.
Kiknek lehet jó a négyévszakos abroncs?
Amikor vásárlásra kerül a sor, sokan az árak alapján döntenek, a négyévszakos gumik pedig jó választásnak tűnnek, hiszen bár drágábbak, mint önmagában egy téli vagy egy nyári szett, de összességében olcsóbbak, emellett a téli-nyári cserére sem kell költeni. A helyzet viszont az, hogy a vásárlásnál az árakat érdemes utoljára szemügyre venni, előbb mindig a vezetési stílusunkat kell végiggondolni. A négyévszakos gumik az elmúlt évek hazai időjárását nézve nem jelentenek rossz választás, de csak azoknak, akik csak ritkán, heti pár alkalommal vezetnek, akkor is főleg a városi forgalomban közlekednek, illetve rövidebb utakat tesznek meg a városon kívül.
Számukra egy négyévszakos abroncs is jó választás lehet, sőt, még valóban tudnak vele spórolni is. Más esetben viszont a négyévszakos gumi nem feltétlen költséghatékonyabb. A helyzet ugyanis az, hogy bár télen és nyáron gumit cserélni ezzel a szettel nem kell, de évente legalább egyszer, de inkább kétszer érdemes megnézetni a négyévszakos gumikat is, és ha szükséges centríroztatni, vagyis kiegyensúlyoztatni. Emellett, ha a négyévszakos gumik mellett tesszük le a voksunk, érdemes a prémium abroncsok közül választani.
Amikor inkább a nyári gumi lesz a jó választás
A négyévszakos abroncsok az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek, ugyanakkor hazánkban az abroncspiac mindössze 3-5 %-át fedik csak le. A legtöbben nyári gumival közlekednek tavasztól őszig, és ez nem véletlen. Amennyiben ritkán vezetünk időjárástól függetlenül, a négyévszakos abroncs jó választás, ám minden más esetben érdemes inkább nyáron nyári gumival közlekedni. Mivel az időjárás kiszámíthatatlan, és nem lehet tudni, hogy enyhe lesz vagy forró, ha sokat közlekedünk, szinte minden nap megyünk valamerre az autónkkal, esetleg nagy utazásokat, nyaralásokat tervezünk, akkor a nyári gumi jobb választást jelent.