A prémium nyári gumi márkák kínálata igen széles, egyre másra jelennek meg az új mintázatok és sokszor nem is olyan könnyű a döntés. Magas minőség, tartósság és biztonság – ezt kínálják ezek az abroncsok, melyek általában magasabb áron kaphatók, mint a középkategóriás társaik. Michelin, Bridgestone, Goodyear, Pirelli, Continental, Dunlop, Hankook, ez utóbbit sok helyen felső-középkategóriás abroncsként emlegetnek.
Ezt érdemes választani SUV-kra
Aki városi terepjárójára keres nyári gumit, szintén széles kínálattal találkozhat. Érdemes olyan abroncsot választani, ami kifejezetten erre a járműtípusra van tervezve. Ilyen például a Michelin Latitude Sport 3, a Pirelli Scorpion Verde, a Continental SportContact 6 SUV, a Bridgestone Dueler H/P Sport, a Goodyear Asymmetric Eagle F1 SUV, a Hankook Ventus S1 evo2 SUV is. Az abroncs kiválasztásánál fontos figyelembe venni a személyes vezetési stílusunkat, a vezetési körülményeket és az autó igényeit is.
Érdemes ezt választani, ha a hosszú élettartam számít
Speciális mintázat, kopásálló keverék, alacsony gördülési ellenállást biztosító anyagok – általában ezek befolyásolják egy abroncs élettartamát. Azonban az élettartam nagymértékben függ attól is, hogy hogy használjuk az autót, milyen útviszonyok között.
A hosszú élettartamú prémium abroncsok közé sorolható a Michelin Primacy 4, a Bridgestone Turanza T005, a Continental PremiumContact 6, a Pirelli Cinturato P7, valamint a Goodyear EfficientGrip Performance 2, illetve a Hankook Kinergy Eco 2.
Prémium nyári gumi márkák – íme a tesztgyőztesek
Ha prémium nyári gumit keresünk, érdemes megnézni, hogy mit mutatnak a teszteredmények. Az Autobild, az ADAC és sok más szervezet, szaklap is rendszeresen teszteli a nyári gumikat. Megnézik, hogy hogy kezelhető, fékezhető nedves és száraz körülmények között, milyen a zajszint, a kopásállóság és így tovább. Mindezeket független körülmények között tesztelik. Így objektív képet kaphatunk arról, hogy melyek a legjobbak a piacon. Persze nem árt a valós tapasztalaton alapuló véleményeket is elolvasni, ezekre a webáruházak fórumaiban, autós közösségi felületeken találunk rá.
Az ADAC idén már környezettudatossági szempontból is osztályozta az abroncsokat, harminc százalékban számított az, hogy milyen az elhasználódás mértéke, a fogyasztást hogy befolyásolja az abroncs, illetve a zajszennyezés. Emellett figyelembe vették a gumi tömegét és a gyártás során keletkező melléktermékek és azok felhasználása is nyomott a latban.
Az első helyen a Goodyear EfficientGrip Performance 2 abroncs végzett, a második a Continental PremiumContact 6 lett, míg a dobogó harmadik fokán a Michelin Primacy 4 abroncsot találjuk.
Biztonság a nedves úton
A nedves, vizes úton való vezetés során az abroncsok
tapadása és biztonsága kulcsfontosságú szerepet játszik. A prémium gumik
általánosságban magas minőséget és nagyfokú biztonságot, precíz kezelhetőséget,
fékezhetőséget kínálnak a nedves utakon is. Nyáron is előfordulnak vizes utak,
heves esőzések, a vízen felfutás, azaz az aquaplaning kockázata és fontos, hogy
az autó ilyenkor is jól kezelhető legyen. Kiemelkedőt nyújt ebből a szempontból
a Michelin Pilot Sport 4, a Continental SportContact 6, a Pirelli P Zero, a
Bridgestone Potenza S001, a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, valamint a Dunlop
Sport Maxx RT 2.
Üzemanyagtakarékos prémium nyári gumi márkák
Persze az sem mindegy, hogy mennyit is költünk üzemanyagra, és ebben a gördülési ellenállás a kulcs. Minél alacsonyabb ez az érték, annál kevesebb energia szükséges az autó mozgatásához, ezáltal kevesebb üzemanyagot is fogyaszt az autó. Elektromos autók esetében az alacsony gördülési ellenállás nagyobb hatótávolságot jelent. Ilyen abroncs a Michelin Energy Saver+, a Continental EcoContact 6, a Bridgestone Turanza T005, a Pirelli Cinturato P7, valamint a Hankook Kinergy Eco 2 egyebek mellett. Persze azzal sem árt tisztában lenni, hogy az üzemanyaghatékonyság függ a jármű súlyától, az abroncs méretétől, a vezetési stílustól és az útviszonyoktól is.
Ezt érdemes választani, ha csendes abroncsot szeretnénk
Fontos szempont lehet a vásárlásnál a zajszint is. Egyébként erről, valamint a nedves úton való fékezhetőségről és az üzemanyaghatékonyságról az abroncsok címkéjén is találunk információkat. Ami szintén remek kiindulópont lehet a vásárlásnál. Egy A-tól E-ig terjedő skálán láthatjuk, hogy egy abroncs mennyire jó a nedves úton, illetve milyen a fogyasztása, a zajszintet pedig decibelben is láthatjuk. A csendes abroncsok nagy előnye, hogy csökkentik a zajszintet, és így kellemesebbé teszik az utazást. A gyártók e tekintetben is folyamatosan fejlesztenek, tesztelnek és lépnek a piacra újdonságaikkal, az egyre csendesebb abroncsokkal. Ilyen például a Michelin Primacy 4, a Continental PremiumContact 6, a Bridgestone Turanza T005, vagy épp a Dunlop Sport BluResponse, illetve a Goodyear EfficientGrip Performance 2. A prémium nyári gumik között igen sokféle mintázatot találunk, még egy-egy gyártó is többféle modellt kínál a különböző igényekre, érdemes tehát alaposan feltérképzeni a kínálatot vásárlás előtt.