A Continental júniusban mutatta be az eddig legfenntarthatóbb abroncsát: az UltraContact NXT. A Continental eddig is nagy szerepet vállalt a fenntarthatóság kérdésében, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy az összes európai személygépkocsi abroncsukat optimalizálták az elektromos autókra, és számos autómárka számára gyártanak alkatrészeket az elektromos autóik számára. De cég környezettudatos törekvése itt még nem áll meg, olyan abroncsot akartak létrehozni, ami teljes mértékben a fenntarthatóság szemléletében készül, ez pedig az UltraContact NXT gumival sikerült is.
A cég célja természetesen az volt, hogy azon túl, hogy a gumi a fenntarthatóság jegyében készüljön, biztonságos legyen, és magas futásteljesítményt is elérjen. A Continental UltraContact NXT nyári abroncsa 19 méretben kerül gyártása, személyautókra és SUV-okra is egyaránt elérhető lesz. Lássuk, mit is jelent, hogy az abroncs fenntartható, és mit is várhatunk tőle, ha ezt az abroncsot választjuk az autónkra?
A Continental eddig legfenntarthatóbb abroncsáról
Természetesen nagyon jól hangzik, hogy egy abroncs fenntartható, de nem árt kicsit jobban utánajárni, hogy ez valójában mit is jelent. Egyrészt azt, hogy az UltraContact NXT anyag túlnyomó részt fenntartható anyagból készült, vagyis több mint60 százalékos arányban tartalmaz megújuló, újrahasznosított, illetve ISCC PLUS tanúsítvánnyal rendelkező anyagokat. Ez rendkívül innovatív és egyedülálló az abroncspiacon. Bár sokan szkeptikusak lehetnek ezzel az újfajta gumikeverékkel kapcsolatban, de a gumi magas minőségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az EU címkék tanúsága szerint minden méretben A minősítést értnek el a gördülési ellenállás, a vizes fékezés és a külső zaj tekintetében is.
Az abroncs tehát nemcsak arra való, hogy az ökológiai lábnyomunkat csökkentse, hanem arra is, hogy mindennapokban biztonságosan és komfortosan közlekedhessünk. A fenntarthatóság jegyében az abroncs nemcsak benzin/dízel személyautókra és SUV-okra való, hanem elektromos és hibrid meghajtású járművekre is.
Az UltraContact NXT újrahasznosított anyagokat is tartalmaz, avagy az új abroncs gumikeverékéről
Ahogyan az már fentebb említésre került, az UntraContact NXT akár 65 %-os arányban készülhet fenntartható anyagokból. Ebből 32 százalékot a megújuló anyagok tesznek ki, maximum 5 százalékban pedig újrahasznosítható anyagok kerülnek felhasználásra. Ezen túlmenően a Continental ISCC PLUS tanúsítvánnyal rendelkező anyagokat is felhasználni, bio-, biokörforgásos és/vagy körkörös alapanyagokat, melyek akár 28 %-ban is felhasználásra kerülhetnek az új abroncs gyártásakor.
A kaucsuk eddig is fontos alapanyag volt az abroncsgyártásnak, de ezen túl még számos természetes és megújuló alapanyag került a keverékbe. A megújuló anyagok között olyanokat találunk, mint a papír- és faipari maradékanyagok gyártása során keletkető gyanta, amely rugalmasságot ad az abroncsnak, és javítja a tapadást is. Az abroncs keveréke olyan szilikátot is tartalmaz, amely a rizshéj hamujából származik. Ez egyébként egy olyan mezőgazdasági hulladéktermék, amit szilícium-dioxiddá lehet átalakítani, viszont az eljárás alacsony energiaigényű. A szilícium-dioxid abban segít, hogy az abroncs tapadása, a gördülési ellenállása és az élettartama is a lehető legoptimálisabb legyen.
Az ISCC PLUS tanúsítvánnyal rendelkező, újrahasznosításra alkalmas anyagok között olyanokat találunk, mint a körforgásos fenntartható szintetikus gumi és a korom. Sokan nem is gondolnák, de a korom a stabilitás, a szilárdság és a tartósság javítására szolgál.
Az újrahasznosított anyagok felhasználást az abroncs oldalfalán egy speciális logó is jelzi, így is biztosítva arról minden vásárlót, hogy a gumi teljes mértékben a fenntarthatóság jegyében készült.
Milyen hajtástípusú autókhoz és modellekhez használható az UltraContact NXT?
Az UltraContact NXT fokozatosan fog felkerülni az európai piacokra, az első darabok idén júliusba kerülhetnek a viszonteladókhoz. A fenntarthatóság jegyében az abroncs elektromos autókra és hibrid autókra is felkerülhet, nemcsak a járművekre tervezték. Ennek egyik bizonyítéka az abroncsok oldalfalán található EV Compatible logó is, mely egyébként már minden, európai piacra kerül Continental abroncs oldalfalán megtalálható.
A Continetntal új, fenntartható abroncs 19 méretben került piacra, személyautókra és SUV-okra, és olyan népszerű modellekre is használható, mint a a Kia Niro, a VW ID.3, a Mercedes-Benz EQA, a Tesla Model 3, az Audi Q4 E-TRON, a Skoda Octavia, VW Golf 8, vagy az Audi A3, de ezen kívül még számos más autótípusra is kompatibilis.
A Continental jövőbeni céljairól
A Continental egyik fő célja, hogy az abroncspiac egyik legprogresszívebb szereplőjévé váljon, ezért fáradhatatlanul azon munkálkodik, hogy az innovatív technológiák, valamint a fenntartható termékek és szolgáltatások fejlesztésében élen járhasson. A cég egyik fő célkitűzése, hogy 2030-ra az összes újonnan gyártott abroncsa legalább 40 %-ban megújuló és újrahasznosított anyagból készüljön. Az UltraContact NXT csak az első lépés.