Ugrás az oldal tetejére
Kérdése van? Ne habozzon!
06 (1) 280 65 67
Információk
Kapcsolat GY.I.K.
Részletes kereső
Gumi keresők

Keresés méret szerint

Keresés név szerint

Keresés autótípus szerint

Keresés méret szerint

Keresés név szerint

Keresés autótípus szerint

Keresés méret szerint

Keresés autótípus szerint

Autógumi méretek segédlet

Keresés méret szerint

Keresés név szerint

Keresés autótípus szerint

máj. 04

Éjszaka vezetsz? Kávé helyett kék fénnyel tartsd magad ébren!

Elképesztő eredményekkel záródott a Bordeaux-i Egyetem legutóbbi kutatása, akik az alvással és a neuropszichiátriával kapcsolatos területeken értek el áttörést azzal, hogy bebizonyították: éjszakai vezetés esetén nem feltétlenül a kávé és az energiaitalok a legjobbak, ha az autós meg akarja őrizni éberségét. Az egyetem kutatói ugyanis bebizonyították, hogy amennyiben az autó belsejét folyamatos kék fénnyel világítják be az éjszakai vezetés során, akkor az sokkal jobban élénkíti az autósokat, mintha megittak volna egy nagy csésze, koffeinben gazdag fekete kávét.

A tudósok úgy vélik, hogy eredményeik nagy valószínűséggel komoly áttörést érhetnek el az éjszakai ébrenlétet elősegítő eszközök kifejlesztésében, hiszen korábban még egyetlen olyan elektromos berendezés sem jelent meg a piacon, ami segítene az autósoknak ébren maradniuk az éjszakai vezetés során. Azt már korábbi kutatások is bizonyították, hogy az éjszakai vezetés, illetve az agy folyamatos igénybevétele alaposan lecsökkenti a vezető éberségét, reflexeinek gyorsaságát, valamint vizuális észlelésének hatékonyságát is. A legvégső esetben az autós el is aludhat a volán mögött, ami általában súlyos következményekkel, illetve balesettel jár. Az autópályákon előforduló balesetek egyharmadát például a volán mögötti elalvás okozza. A legtöbben kávéval vagy energiaitalokkal próbálják ébren tartani magukat éjszaka a volán mögött, azonban a fentiek alapján a jövőben ez alaposan megváltozhat.

 

Azt már 2005-ben bebizonyította egy amerikai kutatás, hogy a kék fény minden esetben képes megnövelni az éberséget úgy, hogy képes stimulálni a retinához tartozó idegsejteket, avagy a retinális ganglionokat. Ezek a sejtek az agyterületekhez kapcsolódva képesek stimulálni az éber állapotot, és amennyiben kék fénnyel stimuláljuk őket, abban az esetben megállíthatjuk az általuk kiválasztott melatonin hormon kiválasztását, ami az éjszaka csökkenő éberségi szintért is felelős. A svéd kutatók azonban most rábukkantak arra, hogy az amerikai bizonyítékokkal ellentétben az éjszakai vezetés egy lényegesen összetettebb feladat, ami sokkal jobban megterheli az agyat, amit a kávé sem tud ellensúlyozni, ellenben a kékfény már annál inkább. Hogy a kék fény hatékonyságát ellenőrizzék, a kutatók egy kísérleti autó utasterébe kék fényt kibocsájtó LED lámpákat szereltek fel a műszerfal közepére, a szem által jól látható, de nem zavaró pontban. A kísérlethez 48 egészséges, 25 és 50 év közötti férfi sofőrt kértek fel, akik hetente három alkalommal a kérdéses eszköz segítségével vezettek az autópályán 400 métert éjszakai körülmények között. Az önkéntesek minden vezetés alkalmával stimulálva voltak a kék fénnyel, és míg egyik csoportjuk elfogyaszthatott indulás előtt két csésze kávét, addig a fókuszcsoport nem kapott koffeint. Miután mindenki levezette a kötelező távolságot, a kutatók elemezték a csökkent éberségi szint mértékét előre felállított mérce alapján.

 Az eredmények kiértékelése során a szakemberek úgy vélték, hogy azok, akik csak a kék fénnyel voltak stimulálva, nem jelentős, ámde mérhető mértékben sokkal éberebbek voltak az éjszakai vezetés során. Ezt nem csak különféle gyakorlatokkal, hanem az autópályán tanúsított viselkedésükből is leszűrték a kutatók. A kísérleteknek ugyanakkor negatív vonzatuk is volt, hiszen bár a kék fény valóban segítette az éberséget, nyolc sofőr is arra panaszkodott, hogy a folytonos fény annyira zavarta őket, hogy nem is tudták levezetni a 400 kilométeres szakaszt.

 


Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

Ezek a prémium téli gumik 2024-ben azok amikkel csak jól járhatsz!

2024.10.21

Ahogy az időjárás egyre hűvösebbre fordul, sok autós számára elengedhetetlen a téli gumik cseréje. A prémium kategóriás téli gumik nemcsak a jármű biztonságát, de a vezetési élményt is javítják a hideg időjárási körülmények között.

Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

Top 8 középkategóriás téli gumi 2024-ben

2024.10.17

Az idei téli szezonra érdemes már időben felkészülni, hiszen a megfelelő gumiabroncs kiválasztása jelentős hatással lehet a vezetési élményre és a biztonságra. A középkategóriás téli gumik általában jó ár-érték arányt kínálnak, miközben elérhető áron biztosítanak megfelelő tapadást és teljesítményt hideg időjárási körülmények között.

Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

Tudni szeretnéd az ADAC mely méretekben tesztelte a 2024-es téli gumikat?

2024.10.14

Az ADAC 2024-es téli gumi tesztjén több különböző méretet vizsgáltak annak érdekében, hogy minden járműkategória megtalálja a számára ideális abroncsot. A tesztelés során az alábbi méretek voltak a középpontban:

Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

2024 téli gumi újdonságai: A legmodernebb abroncsok bemutatása

2024.10.10

A téli autózás kihívásai minden évben újabb fejlesztéseket kívánnak az autógumi gyártóktól. A 2024-es téli szezonra megjelent abroncsok számos innovációval érkeznek, amelyek még nagyobb biztonságot, kényelmet és tartósságot kínálnak.

Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

2024 ADAC téli gumi teszt: Amit az autósoknak tudniuk kell

2024.10.07

Az autósok számára a téli gumi választása kiemelkedően fontos döntés, amely a biztonság és a vezetési élmény alapja a hideg hónapokban. A 2024-es ADAC téli gumi teszt ismét bebizonyította, hogy nem minden abroncs teljesít egyformán a zord időjárási körülmények között.

Biztonságos vezetéshez biztonságos gumi jár!

A téli gumival csak a gyávák közlekednek télen és további felelőtlen kijelentések

2024.10.05

A téli gumik használata évről évre felmerül, amikor beköszönt a hideg időjárás és a hó megjelenik az utakon. Sokan még mindig hajlamosak lebecsülni a téli gumik jelentőségét, és felelőtlen kijelentéseket tesznek, melyek nemcsak félrevezetőek, hanem akár veszélyesek is lehetnek.

Iratkozzon fel youtube csatornánkra.
Kövessen minket Facebook-on!
Tekintse meg videóinkat a szerelésről.
Törzsvásárlói belépés