Az első és legfontosabb mindig a megelőzés, avagy a felkészülés a téli időszakra. Még a nagy havazások beállta előtt érdemes így beszerezni az ilyenkor elengedhetetlen kiegészítőket, mint amilyen a hólánc, a jégoldó, valamint a fagyálló ablakmosó folyadék, de nem hátrány, ha az autóba beteszünk ilyenkor egy kisásót is, mert az elakadás veszélye havas úron kimagaslóan nagy. Természetesen nem lehet hangsúlyozni a téli gumi fontosságát, ami általában egy olyan konstrukciót jelent, ami sokkal nagyobb tapadást biztosít autónknak a téli időszakban, amikor csúszósabbá válnak az utak, és keményebb gumikeverék szükségeltetik a jobb tapadáshoz.
A téli gumit akkor érdemes felszerelni az autóra – a kötelező jogszabályi intézkedéseken felül –, ha a napi középhőmérséklet tartósan +7 Celcius fok alá csökken. A megfelelő téli abroncs legalább 4 mm profilmélységgel rendelkezzen, hiszen ez az a biztonságos mennyiség, ami még megfelelő tapadást biztosít a rossz útviszonyok között.
Téli időszakban szó szerint megszaporodnak a koccanásos balesetek, ezáltal kiemelten nagy figyelmet kell fordítanunk az utas-biztonságra is. Ez főleg a gyermekek esetében nagyon fontos, így kerüljük el a spórolós és olcsó megoldásokat, vagy a sietséget, és mindig alaposan kössük be gyermekünket, így a koccanásokat egy karcolás nélkül úszhatja meg az egész család. Ha hosszabb útra indulnánk, ne csak az útvonalat tervezzük meg előre, hanem gondoljunk arra is, hogy mi lesz akkor, ha netán elakadunk a nagy hóban. Ezért fontos a csomagtartóban elrejteni egy kisebb ásót, de fontos a csereruha, a meleg takaró, valamint a legalább 2 napra elegendő étel és ital csomagolása. Egy hirtelen hóvihar ugyanis percek alatt képes eltorlaszolni a legforgalmasabb autópályákat is, ilyen esetekben pedig apokaliptikus helyzetekre is számíthatunk. A legjobb, ha a biztonság kedvéért viszünk magunkkal egy kanna benzint is, hiszen amennyiben van benzinünk, fűteni is tudunk majd, amíg a helyzet meg nem oldódik, vagy a segítség meg nem érkezik. Mivel ma már mindenkinek van mobiltelefonja, érdemes egy szivargyújtóról üzemeltethető töltőt rendszeresíteni az autóban, ami főként ilyen esetekben akár életet is menthet, ha telefonunk lemerült.
A téli utazás esetén fontos, hogy mindig aktuálisan tájékozódjunk az
időjárásról, illetve arról is, hogy milyenek az útviszonyok. Az internet
korában, ezt ma már utazás közben is megtehetjük, ezáltal folyamatosan
tartsuk szem előtt mindezt, ha hosszabb útra indulunk, és inkább
mérlegeljünk, hogy valóban nekivágunk-e vagy sem. Télen sietni egyet
jelent a balesettel! Nem odaérni kell, hanem épségben odaérni, így ne
siessünk, ne rohanjunk, inkább induljunk neki az útnak fél órával előbb,
mindig válasszuk meg a megfelelő sebességet, és indulás előtt
tájékoztassuk az úti célt, hogy merre megyünk, mikor indultunk, ezáltal
ha elakadtunk, biztosan tudni fognak róla, így akár segítséget is
küldhetnek értünk. A téli időszak a gyalogosokra és más közlekedőkre is
hatást gyakorol, így ilyenkor mindig legyünk körültekintőbbek és
figyelmesebbek, mint máskor – főként például a zebrák vagy a sűrűn
lakott területek környezetében.