Aki négyévszakos abroncsban gondolkodik, azok számára rendkívül fontos, hogy ismerje a négyévszakos gumi jelöléseket, hiszen e nélkül nem biztos, hogy megfelelő abroncsot kerül kiválasztásra. Ugyanis amíg a téli és nyári gumik jelölése egyértelmű, addig ez a négyévszakos abroncsok esetében nem feltétlen van így. Lehet megtévesztő is a jelzés, hiszen még mindig sokan vannak, akik nemcsak azzal nincsenek tisztában, hogy mit keressenek, de azzal sem nagyon, hogy hol is kellene a jelöléseket keresni.
Az abroncsok oldalfalán minden lényeges adat megtalálható, a méret, a terhelési és sebesség index, az abroncs gyártási éve, a márka és mintázat neve, és természetesen az is, hogy téli, nyári vagy négyévszakos abroncsról van szó. De lássuk is, hogyan jelölik az abroncsgyártók a négyévszakos gumikat, és melyek azok a jelzések, melyek megtéveszthetnek minket. Ám mielőtt erre rátérnénk, érdemes pár szót ejteni erről, hogy egyáltalán hol használható a négyévszakos abroncs.
Hol használható a négyévszakos gumi?
A négyévszakos abroncsok még mindig vita tárgyát képezik az autósok között. Sokan úgy gondolják, hogy ha mindenre jó, akkor nem jó semmire, vagyis hogy hiába ötvözik a téli és a nyári tulajdonságokat, mindkettőből a legrosszabb jut az abroncsnak. Hiszen hogy is lehetne olyan keveréket gyártani, amely ekkora hőmérsékleti tartományt elvisel. A mai modern négyévszakos abroncsok azonban nagyon jól teljesítenek hideg és meleg időben, ugyanakkor az tény, hogy valóban nem túl hatékonyak az extrém, szélsőséges hőmérsékletek esetében. Hazánkban azonban az elmúlt évek időjárás igenis kedvezett a négyévszakos abroncsot használóknak.
Amennyiben télen csak ritkán vezetünk, akkor a
négyévszakos abroncs mindenképpen jobb választás, mint nyári gumival közlekedni
télen is. Azt is le kell szögezni, hogy bár ma már minden abroncsmárkának van
négyévszakos kínálata, elsősirban a prémium márkák abroncsai közül érdemes
választani. Na, de melyiket, és hogyan ismerjük fel a négyévszakos abroncsokat?
Honnan tudhatjuk biztosan, hogy négyévszakos az abroncs? Avagy hogyan néz ki a négyévszakos gumi jelölés?
A négyévszakos abroncs jelölése nem olyan egységes, mint a nyári vagy a téli gumiké. Többféle jelölés is forgalomban van, ugyanis a négyévszakos abroncsoknak nincs külön szimbóluma. Az All Seasons (AS) jelölés is a négyévszakos abroncsokat takarja, de olyan abroncs is akad, amelyen a Four Seasons (4S, FS) jelölések láthatóak. Mindegyik azt jelenti, hogy az adott gumi négyévszakos abroncs. Ezzel azonban még nem is lenne gond, viszont a négyévszakos abroncsokon látni téli abroncsra jellemző jelölést, sőt az MS jelölés is gyakori, ezek viszont megtéveszthetnek minket.
Félrevezető lehet a négyévszakos gumi jelölés
A legnagyobb félreértést a négyévszakos gumi jelölésénél az MS vagy M+S jelölés szokta okozni. Gyakran látni ezt a jelölést a téli gumikon, sőt, nyári terepjáró abroncsokon sem ritka, így azt gondolhatnánk, hogy az adott abroncs négyévszakos gumi, pedig nem feltétlen van így. Az MS vagy M+S jelölés felkerülhet négyévszakos abroncsra is, de ha ezt a jelet látjuk, még ne gondoljuk egyből, hogy all season abroncsról van szó, ugyanis ez a jel hó és sár rövidítése, és azt jelenti, hogy az adott gumi elviseli az ilyen időt is.
Bár gyakori ez a jel a négyévszakos gumikon, de ettől a jelzéstől még nem lesz a gumi automatikusan négyévszakos. A városi terepjáró és SUV abroncsok gyakran kapják meg ezt a jelzést, még nyári gumikon is látni, de ettől még a gumi nem fogja jól bírni a téli hideg aszfaltot, mindössze jól elboldogul a sárban. Ha tehát négyévszakos abroncsot keresünk, akkor mindenképp a már említett AS, 4S, vagy FS jelölést kell keresni.
Miért van a négyévszakos gumikon három hegycsúcs és hópehely jelölés?
Szintén megtévesztő lehet a négyévszakos abroncsok esetében, a három hegycsúcs és hópehely jelölés (3pMSF), ami pedig a téli abroncsok sajátja szokott lenni, de megjelenhet négyévszakos abroncsokon is. Nos, a három hegycsúcs és hópehely jelölés azt jelenti, hogy az abroncs téli gumi, vagy a négyévszakos abroncsok esetében téli gumiként is használható. Ez elsősorban az EU egyes tagállamaiban fontos, ugyanis vannak olyan országok, ahol télen kötelező a téli gumi, és csak azokat az abroncsokat fogadják el, amelyeket rajta van a három hegycsúcs és hópehely szimbólum, elsősorban a prémium márkák abroncsait, mint a Michelin, a Goodyear vagy a Continental.
Ha tehát egy négyévszakos abroncson megtalálható a három hegycsúcs és hópehely szimbólum, akkor az azt jelenti, hogy az adott abroncs téli gumiként is használható, tehát azokban az EU országokban is elfogadják, ahol kötelező a téli gumi használata a téli időszakban. Ezért is olyan fontos, hogy ismerjük a négyévszakos gumi jelöléseket, ha ilyet használunk. Ha sokat járunk a szomszédos országokba, különösen télen, akkor a megtévesztő négyévszakos gumi jelölések, mint a MS/M+S komoly bajba is sodorhat minket, és súlyos bírságot fizethetünk a tudatlanságunkért.