A jó tervezés sokat segít
Ha hosszabb útra indulunk, fontos, hogy alaposan megtervezzük az útvonalat. A tapasztaltabb utazók azt is előre eltervezik, hogy hol állnak majd meg. Ha csak hazánk területén utazunk, akkor is érdemes egy kisebb tervet készíteni, hisz így az úton nem kell majd a térképet lesni, hogy mikor és hol kell lekanyarodnunk. Ahhoz, hogy hamarabb célhoz érjünk, sokszor rövidebb útvonalat is választhatunk. Autópálya esetében is jó, ha tisztában vagyunk a lehetséges eltérő útvonalakkal kapcsolatban. Például ha baleset történik az autópályán, sok esetben hosszú időre lezárják azt. Ilyenkor, ha van egy másik útvonal, amit használni tudunk, sok időt megspórolhatunk.
Ha tehetjük, kerüljük el az olyan időszakokat, amikor szinte mindenki elindul. A nyári időszakban ez legtöbbször péntek délután és szombat délelőtt, visszaút esetében pedig vasárnap este és hétfő reggel. Amennyiben lehetséges, inkább már péntek reggel induljunk útnak, visszafele a vasárnap reggel lehet a jó választás.
Fontos dolog még, hogy mielőtt hosszabb útnak indulnánk, tájékozódjunk az útviszonyokról. Az útinform munkatársai szívesen segítenek abban, hogy merre van nagyobb forgalom, esetleg hol történt baleset. Ezek az információk nagyban segítenek, hogy úgy tervezzük meg a végleges útvonalat, hogy az ilyen torlódásokat ki tudjuk kerülni.
Míg télen fontos, hogy az autóban legyen egy takaró és meleg inni való, addig nyáron a kellő mennyiségű hűtött víz a legfontosabb. Nem szabad soha úgy útnak indulni, hogy az autóban nincs egy palack víz. Soha nem lehet tudni, hogy esetleg mennyit kell valahol állni. Nagy melegben az ember nem is kívánja az ennivalót, de az innivaló nagyon fontos. Gyerekek esetében ez lehet tea, de lédús gyümölcsöket is pakolhatunk az útra.
Apró, de lényeges pontok
Fontos hangsúlyozni, hogy a leállósávot még abban az esetben se használjuk, ha a forgalom leáll. A leállósávot mindig szabadon kell hagyni, hisz a mentőcsapatoknak lehet rá szüksége. Amennyiben lassítani vagy megállni vagyunk kénytelenek az autópályán, használjuk a vészvillogót, hogy az utánunk érkező is észlelje a kialakult helyzetet.
Amennyiben rendelkezünk navigációs berendezéssel, akkor se hagyatkozzunk csak arra. Mindig vegyük figyelembe az irányító táblákat, mert megtörténhet, hogy valamilyen okból kifolyólag újakat helyeztek fel.
Nyáron kialakulhatnak erős záporok, esetleg jégverés. Ilyenkor csökkentsük a sebességet, mert a szembejövő forgalom az ablakra verheti a vizet, és ilyenkor szinte lehetetlenség kilátni az ablakon. Ilyen esetekben a követési távolságot is érdemes növelni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha két autó között kettő másodperc eltérés van, akkor probléma esetén is meg tud állni.
Nyáron fokozottan kell figyelni a melegre, hisz a hőség lassítja a reflexeket. Annak érdekében, hogy mindig biztonságosan autózzunk, fáradtan soha ne induljunk útnak.
http://hvg.hu/cegauto.kozlekedes/20110616_aak_autosok_kozlekedes