2021 ADAC Téligumi teszt
Mivel az idő már egy ideje hűvösebbé és nedvesebbé vált, mondhatjuk, hogy hivatalosan is megérkezett az ősz. Ez azt jelenti, hogy habár a hőmérséklet még nem csökkent tartósan 7 Celsius-fok alá, lassan elérkezetté válik a nyári gumiabroncsok cseréje.
Szerencsére idén sem kell aggódnunk amiatt, hogy a választás során magunkra maradnánk, hiszen több megbízható teszt is segít a tökéletes téligumik kiválasztásában. Többek közt a Német Autóklub, az ADAC éves szinten ismétlődő, szezonális tesztje, melynek során a szakértők két népszerű gumiméretben is megvizsgálják a különböző gyártók különböző kategóriájú téli gumiabroncsait.
Az Autotire most megmutatja azt, milyen eredmények születtek az ADAC téligumi tesztjén, és melyek azok az abroncsok, amikre érdemes odafigyelni mind a prémium, mind pedig a közép és budget, vagyis alacsony ár kategóriájú gumik közt!
195/65 R15 téli gumik: Kiegyensúlyozott győztesek, erős középmezőny
A javarészt kompakt járművek esetében ideális R15 gumik közül az ADAC szakemberei idén 16 abroncsot vizsgáltak. Ezek közül négy modellnek sikerült „jó”, tizenegynek „kielégítő”, míg egynek „elégséges” teljesítményt produkálnia.
A Dunlop, a Michelin és a Goodyear modelljei minden fő kritérium tekintetében brillíroztak, és az ADAC szakemberei kifejezetten ajánlják őket a sofőröknek. A Dunlop Winter Response 2, a Goodyear UltraGrip 9+, és a Michelin Alpin 6 abszolút éllovasoknak tekinthetők, és a negyedik helyen végzett Vredestein Wintrac gumikkal együtt rendkívül kiegyensúlyozott abroncsoknak tekinthetők.
A Dunlop száraz úton nyújtott kiemelkedő teljesítményt, míg az Goodyear nedves, jeges utakon is remekül produkált, a Michelin abroncsának pedig a kopás tekintetében sikerült figyelemreméltó pontszámokat elérnie.
De természetesen nemcsak a prémium kategória az, amire érdemes figyelni. A „kielégítő” besorolásba eső abroncsok használata is biztonságos, és a legtöbb ponton ezek az abroncsok sem mutatnak túlzottan nagy különbséget a listavezető gumikhoz képest. A BFGoodrich és a Continental például a nedves úton kiváló teljesítményt kínál és a kopási teszten is kiemelkedően teljesített, száraz utakon azonban némileg gyengébben muzsikáltak.
Hasonlóan a Laufenn-hez, mely havas úton remekül teljesít, azonban szárazon némileg nehezebben kezelhető és kopás tekintetében is a „nagyok” háta mögött marad.
Alapvetően azonban a középkategóriás gumik minden körülmények közt megbízhatók, és üzemanyag-fogyasztás terén is pozitívan vizsgáztak. Ez azt jelenti, hogy a középmezőnybe eső, „kielégítő” besorolásba kerülő gumik autónk típusától, illetve egyéni vezetési stílusunktól függően tökéletes választást jelenthetnek az őszi-téli szezonra.
225/50 R17 gumiabroncsok: erős dobogósok, sokoldalú középkategória
A 225/50 R17 méretbe tartozó gumiabroncsok közt, melyek olyan középkategóriás járművek esetében elterjedtek, mint az Audi A4 vagy a BMW 3-as sorozat, az ADAC idén 18 téli gumit vizsgált. A Dunlop, a Michelin és a Goodyear ebben az esetben is listavezetőként végzett, míg a középmezőny meglehetősen széles.
Az ebbe tartozó abroncsok legtöbbje jól teljesít és csupán egyéni gyengeségeket mutat némelyik kritérium terén. Két olyan gumi is akadt azonban, ami teljesen tökéletlenül viselkedett.
A győztes három abroncs, ahogyan a fentebbi kategória esetében, úgy itt is különösen ajánlott, a széles középmezőny tizenhárom gumival pedig továbbra is jól teljesít. Vásárlás előtt azonban érdemes megnézni, melyik illik leginkább vezetési stílusunkhoz, hiszen szinte mindegyik abroncs más-más kritériumok terén brillírozik, vagy épp mutat minimális gyengeségeket
Míg a Kleber Krisalp HP alig marad el a kategória győzteseitől, addig a Continental WinterContact TS 860 például száraz utakon teljesít kevésbé jól, ellenben ez a minimális gyengeség nem ront az össz értékelésén. A Bridgestone Blizzak LM005 hóban teljesít kielégítően. A Firestone Winterhawk 4 száraz útfelületen csúszós, azonban minden más kritériumban jól teljesített.
A Nokian Snowproof P épp ellenkezőleg: nedves, havas utakon kevésbé jó eredményt produkált, azonban száraz úton kiemelkedően jól teljesített. Az ESA-TECAR Supergrip Pro száraz és nedves körülmények is alulteljesített, azonban fogyasztás terén a középmezőnyben sikerült a legjobb eredményt elérnie.
A Pirelli Winter Sottozero 3 esetében a száraz és nedves, valamint a jeges utakon való vezetési jellemzők lettek csak „kielégítőek”, a Toyo Observe S944 pedig nedves és havas utakon mutat gyengeségeket, míg a Maxxis Premitra Snow WP6 havon és jégen teljesített kevésbé tökéletesen.
Ezek alapján is jól látható, hogy a különböző, középkategróiás gumik esetében fontos az egyéni vezetési stílus, az autó típusa és a körülmények is, hiszen mindegyik más-más kritériumokban erős, és más-más esetekben teljesített kevésbé fényesen.
Két versenyző bukott el a teszten, de ők nagyon
A középmezőnyben tesztelt abroncsok közt a két legrosszabb értékelést a Goodride és a LingLong abroncsai kapták, ezek ugyanis súlyos hiányosságokat mutattak havon és nedves úton történő vezetés során is. A Goodride Z-507 ZuperSnow például fékezés esetén produkált a legrosszabbul, de havas indításkor is jelentős hiányosságokat mutatott a vetélytársakkal szemben.
Arról nem is beszélve, hogy szélsőséges időjárási körülmények között csak lassan és pontatlanul irányítható. Ezt kiválóan mutatja a tény, hogy a felmérés során körülbelül 25 másodperccel tartott tovább egy kör az 1,2 km hosszú tesztpályán a Goodride abroncsával, mint a Dunlop listavezető gumiját használva.
De hasonló a helyzet a Linglong Green-Max Winter UHP esetében is, mely nedves utakon szintén komoly hiányosságokat produkált. A szintén tesztelt Bridgestone-hoz képest a Linglong például tizenegy méterrel hosszabb féktávot produkált 80 km/h-s sebesség mellett, ami valljuk be, nem túl biztató eredmény.
Ezt a két abroncsot leszámítva azonban azt mondhatjuk, hogy az ADAC által vizsgált téligumik közt minden sofőr megtalálhatja a vezetési stílusához és járművéhez leginkább illő darabot. És akkor sem kell aggódnia, ha nem feltétlenül a lehető legdrágább, prémium megoldásokat választja, hanem a középkategóriás abroncsok közül válogatna szívesebben.
Tekintse meg téligumi választékunkat ITT!
A tesztgyőztes Dunlop Winter Response 2 ITT találja!
A Dunlop Winter Sport 5 abroncsokat ITT tekintheti meg!
A Goodyear Ultra Grip 9+ abroncsokat ITT nézheti meg!
A Goodyear Ultragrip Performance abroncsokat pedig ITT találja!
A Michelin Alpin 6 téli abroncsokat ITT tekintheti meg!
A Continental WinterContact TS870 választékot ITT érheti el!
A Bridgestone Blizzak LM005 téligumi választékot ITT találja!